Piersi w ruchu - WSPIERAJ Piersi

W 40. tygodniu w Apulsie skupiamy się na raku piersi wraz z Duńskim Towarzystwem Onkologicznym i ich kampanią - WSPIERAJ Piersi. Chcemy być silnym głosem i chcemy pomóc popchnąć Duńczyków we właściwym kierunku w odniesieniu do ćwiczeń i zdrowia, co przyczynia się do zdrowego stylu życia.

Jest to ważne dla nas jako firmy, aby móc coś zmienić i nie tylko, aby móc dać pacjentom chorym na raka bezpieczne środowisko i świetlaną przyszłość. Dlatego wspieramy BRUSTY naszą kampanią - Piersi w Ruchu. Wsparcie, z którego jesteśmy dumni.

W tym wpisie na blogu możesz przeczytać więcej o raku piersi, gdzie omawiamy, co możesz zrobić jako pacjentka chora na raka lub członek rodziny pacjentki chorej na raka, jakie objawy powinnaś znać i jak ćwiczenia i dieta mogą mieć pozytywny wpływ na życie z rakiem i zapobieganie mu.

Rak piersi

Rak piersi jest najczęstszą postacią nowotworu u kobiet w Danii. Rak dotyka około 37 000 Duńczyków rocznie, z czego około 4 700 kobiet choruje na raka piersi. 1 na 9 duńskich kobiet zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Oznacza to również, że musimy działać razem i wspierać się wzajemnie, aby obniżyć tę liczbę.

Choroba ta może wystąpić we wszystkich grupach wiekowych, ale najczęściej występuje u kobiet po 50 roku życia. Rak piersi jest jednym z najpoważniejszych nowotworów u kobiet.

W ciągu ostatnich 50 lat, ryzyko zachorowania na raka piersi podwoiło się u kobiet powyżej 45 roku życia. Wzrost ten jest częściowo spowodowany lepszym wykrywaniem raka piersi dzięki programom badań przesiewowych. Jednak w ostatniej dekadzie pojawiło się wiele nowych informacji na temat czynników ryzyka rozwoju raka piersi. Podczas gdy ryzyko zachorowania na raka piersi wzrosło, współczynnik umieralności zmniejszył się i obecnie jest niższy niż 50 lat temu. Dzieje się tak dlatego, że rak piersi jest lepiej wykrywany wcześniej i lepiej leczony.

Dlaczego chorujesz na raka piersi?

Dokładne przyczyny raka piersi nie są znane, ale znanych jest wiele czynników zwiększających ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Czynniki genetyczne

Oszacowano, że około 5-10 Czynniki genetyczne oznaczają, że odziedziczyłaś ryzyko zachorowania na raka piersi. Jeśli w Pani rodzinie występuje wiele przypadków raka piersi, może Pani udać się do doradcy genetycznego i dowiedzieć się, czy w Pani rodzinie występują dziedziczne predyspozycje do zachorowania na raka.

Warunki hormonalne

Ciało naturalnie produkuje hormony, które są ważne dla naszego rozwoju i funkcjonowania. Ale hormony mogą również odgrywać rolę w rozwoju raka. Może być trudno zrozumieć, w jaki sposób hormony naturalnie występujące w organizmie mogą odgrywać rolę w rozwoju raka. Naukowcy nie znają dokładnych przyczyn. Co wiadomo, jednak, że żeński hormon płciowy estrogen odgrywa rolę w rozwoju raka piersi, w tym pigułki antykoncepcyjne i hormonalnej terapii zastępczej.

Hormon płciowy estrogen ma wpływ na rozwój piersi i wygląd kobiety. Nasze narządy rozrodcze nie produkują hormonów przez całe życie. W pewnym momencie produkcja hormonów spada. To jest to, co znamy jako menopauzę u kobiet.

Alkohol

Alkohol zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i ryzyko to niestety wzrasta nawet przy niskim spożyciu alkoholu (około 1 drinka dziennie), a przy każdym kolejnym drinku dziennie ryzyko wzrasta o około 5-9%.

Badania wykazały, że 12 f przypadków raka piersi w Danii można przypisać alkoholowi, co oznacza, że 640 kobiet rocznie zapada na raka piersi w wyniku spożywania alkoholu, a 140 umiera z tego powodu.

Alkohol zwiększa poziom estrogenu we krwi wszystkich kobiet, a wysoki poziom estrogenu zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi. Ponadto, alkohol sam w sobie jest klasyfikowany jako czynnik rakotwórczy.

Zaleca się przestrzeganie zaleceń Krajowej Rady Zdrowia dotyczących maksymalnie 7 pozycji tygodniowo dla kobiet. Jednak w Apulsie zawsze zalecamy picie mniejszej ilości. Nie będziemy jednak próbować straszyć ludzi ani odbierać im przyjemności z picia wina. Mamy jednak obowiązek dzielić się tą wiedzą, aby każdy mógł podjąć decyzję, kiedy i ile chce wypić.

Nadwaga i ćwiczenia

Kobiety z nadwagą są bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi niż kobiety o normalnej wadze. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób aktywność fizyczna zapobiega rakowi piersi, ale wydaje się, że aktywność fizyczna obniża poziom estrogenów w organizmie.

Najbardziej aktywne fizycznie kobiety mają o około 14% niższe ryzyko zachorowania na raka piersi w porównaniu z kobietami, które są najmniej aktywne fizycznie.

Zalecamy, abyś stosował się do zaleceń National Board of Health, aby być aktywnym fizycznie przez 30 minut dziennie i podnosić tętno 2-3 razy w tygodniu przez co najmniej 20 minut. Jeśli jesteś aktywna fizycznie, zmniejszasz ryzyko zachorowania na raka piersi, a także wielu innych chorób i dolegliwości. Ćwiczenia są zawsze dobrym wyborem, a później porozmawiamy o tym, jakie ćwiczenia możesz wykonywać jako chory na raka.

Ciąża i cykl menstruacyjny

Komórki macierzyste w piersi w pełni dojrzewają dopiero w pierwszej ciąży. Im dłużej trwa dojrzewanie komórek macierzystych, tym większe jest ryzyko zachorowania na raka piersi. Dlatego kobiety, które mają dzieci w młodym wieku będą miały niższe ryzyko niż kobiety, które mają dzieci w starszym wieku lub nie mają dzieci w ogóle.

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta tym bardziej, im więcej cykli miesiączkowych przechodzi kobieta w ciągu swojego życia. Dlatego kobiety, które urodziły wiele dzieci, będą miały mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi. Wynika to z mniejszej ilości cykli miesiączkowych oraz z faktu, że w okresie karmienia piersią nie ma takiego samego wpływu hormonalnego.

Kobiety z wczesną pierwszą miesiączką i/lub późną menopauzą będą również narażone na zwiększone ryzyko, ponieważ przechodzą wiele cykli menstruacyjnych. Dotyczy to również kobiet, które otrzymują terapię hormonalną po menopauzie, ponieważ przedłuża ona wpływ hormonów na tkankę piersi.

To co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi

Możesz zrobić wiele, aby zmniejszyć swoje ryzyko zachorowania na raka piersi. W Apuls, nasze podstawowe wartości to ćwiczenia i zdrowie, co oznacza, że zawsze będziemy doradzać każdemu, aby robił to, co jest najlepsze dla jego ciała i zdrowia. Możesz:

 • Zmniejsz spożycie alkoholu
 • Bądź aktywny fizycznie
 • Uchudnij, jeśli masz nadwagę
 • Wczesne wychowanie dzieci
 • ;
 • Jestem nawet twoimi dziećmi
 • Nie należy przyjmować suplementów hormonalnych po menopauzie

Stres, palenie, depresja i dieta nie mają wyraźnego wpływu na ryzyko zachorowania na raka piersi.

Objawy i na co zwracać uwagę

Z reguły to same kobiety zauważają objawy. Najbardziej znanym i normalnym objawem raka piersi jest guzek w piersi. Ale są też inne, których należy być świadomym, a są to zmiany lub nieprawidłowości w piersi.

Bądź świadoma swojego ciała i tego, jak czują się Twoje piersi. Każda pierś jest inna. To, co jest normalne dla jednej kobiety, nie musi być normalne dla innej. Piersi będą również wyglądać i czuć się inaczej w zależności od pory cyklu miesiączkowego i wieku.

Ważne jest, aby znać swoje piersi i udać się do lekarza, jeśli zauważysz niewyjaśnione zmiany.

Najlepszym sposobem na wykrycie raka piersi są badania mammograficzne, które są oferowane wszystkim kobietom w wieku 50-69 lat i zaleca się, aby uczestniczyła Pani w tych badaniach. Ale możesz również wykonać samobadanie piersi. Jednak samodzielne badanie piersi nie jest łatwe, a jakość badania jest bardzo różna u różnych kobiet. Badania nie były w stanie wykazać, że systematyczne, regularne samobadanie poprawia doświadczenie lub że samobadanie jest lepsze niż ogólna świadomość ciała. Wiele kobiet znajduje guzki, które nie są nowotworowe, co może powodować niepotrzebne obawy. Jednak rozsądnie jest być świadomym swoich piersi i zgłosić się do lekarza, jeśli:

 • Poczujesz twardy, pusty guzek, którego nie można ruszyć w klatce piersiowej
 • Poczujesz zgrubienie w klatce piersiowej lub pod pachą
 • Krew lub przezroczysty płyn wypływający z brodawki sutkowej lub brodawka zaczyna się cofać
 • Zauważasz zmiany w piersiach, takie jak wciągnięcie skóry, być może pomarszczenie, lub skóra na piersi staje się grubsza jak pomarańcza
 • Pojawiają się owrzodzenia/obrzęki na sutkach
 • Zapalenie - zaczerwienienie, ciepło i obrzęk

Zmiany będą często łagodne, a rak piersi jest bardzo rzadki u kobiet poniżej 30 roku życia, ale aby być po bezpiecznej stronie, poproś swojego lekarza, aby sprawdził, czy doświadczasz jakichkolwiek zmian.

Jak przeprowadzić ankietę własną

1. Przyjrzyj się sobie w pozycji stojącej lub siedzącej

Siądź lub stań przed lustrem z rozluźnionymi, zrelaksowanymi ramionami. Upewnij się, że oświetlenie jest dobre. Poświęć trochę czasu, aby przyjrzeć się swoim piersiom. Często będą się one nieznacznie różnić. Jedna będzie nieco większa od drugiej, a u wielu kobiet jedna pierś będzie nieco niższa od drugiej.

Zauważ, czy piersi zmieniły się od czasu do czasu. Poszukaj:

 • zmiany w kształcie klatki piersiowej
 • zmiany w wielkości piersi
 • zmiana brodawki sutkowej (na przykład egzema)
 • Sekrecja lub krwawienie z brodawki sutkowej
 • Dotknięcia piersi lub brodawki sutkowej
 • Obrzęki lub zgrubienia (uwypuklenia) na piersi lub brodawce sutkowej
 • Redness lub żyły, które są bardziej widoczne niż normalnie

2. Spójrz na siebie z podniesionymi rękami

Badanie rozpocznij w pozycji stojącej z rękami uniesionymi nad głową. Następnie spójrz na swoje piersi, podnosząc powoli obie ręce nad głowę.

Zwróć szczególną uwagę na brodawkę sutkową:

 • Czy w niektórych miejscach ciągnie do środka, a w innych nie?
 • Czy masz jakieś inne wgłębienia na skórze?

Spójrz również na wgłębienia na spodniej stronie klatki piersiowej, które mogą być trudne do zauważenia, gdy stoisz zrelaksowany.

3. Poczuj siebie jak wstajesz

Gdy już dobrze przyjrzałaś się swoim piersiom, nadszedł czas na odczucia. Po pierwsze, poczuj na stojąco. Dotknij klatki piersiowej płaską dłonią i złączonymi palcami. Najłatwiej jest wyczuć piersi, gdy są pokryte kremem lub mydłem. Wyobraź sobie, że dzielisz pierś na ćwiartki za pomocą pionowej i poziomej linii i systematycznie odczuwasz każdą ćwiartkę. Zacznij od zewnętrznej krawędzi ćwiartki i przesuwaj dłoń w kierunku środka - czyli w kierunku sutka. Wzdłuż boków, pierś jest często najgrubsza i najbardziej sękata. Szczególnie młode kobiety często mają lekko "grudkowate" piersi, ale guzki te są prawie zawsze łagodne. Najważniejszą rzeczą jest obserwowanie, czy guzki się zmieniają. Dlatego tak ważne jest, aby poznać swoje piersi w młodym wieku. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy guzek jest znaczący lub czy się zmienił, zawsze powinieneś zgłosić się do lekarza.

4. Badanie pach

Najpierw zbadaj pachę stojąc. Unieś ramię do połowy i umieść trzy palce przeciwnej ręki wysoko pod pachą, którą chcesz zbadać. Następnie pozwól ramieniu zwisać swobodnie podczas badania pachy w poszukiwaniu węzłów chłonnych, które są prawie jak małe groszki. Nierzadko można wyczuć węzły chłonne, jeśli się je dokładnie obejrzy. To, czego należy szukać, to węzły większe niż jeden centymetr, węzły, które się zmieniają lub nowe węzły.

Istnieje wiele przyczyn powiększonych węzłów chłonnych, a zdecydowana większość z nich jest nieszkodliwa. Rzadko zdarza się, aby rak piersi objawiał się wyłącznie jako guzek pod pachą - jeśli jest to rak piersi, zazwyczaj zawsze będzie występował guzek w piersi. Ale żeby być po bezpiecznej stronie, jeśli zauważysz wyczuwalny guzek pod pachą, skontaktuj się z lekarzem.

5. Poczuj swoją klatkę piersiową w pozycji leżącej

Powtórz całe uczucie w klatce piersiowej i pod pachami podczas leżenia. Szczególnie dolna część klatki piersiowej jest często łatwiejsza do wyczucia w tej pozycji. Badając pachę, rób to najpierw z ręką opuszczoną w dół przy boku, a następnie z ręką uniesioną nad głową.

Co mogę zrobić jako krewny/przyjaciel osoby chorej na raka?

To może być naprawdę trudne, aby wiedzieć, co powiedzieć przyjacielowi, koledze lub członkowi rodziny, który ma raka. Czy możesz o to zapytać? Czy przeszkadzasz? Co jeśli on lub ona się zdenerwuje? A co tak naprawdę chcesz zrobić sam?

Wiele osób chorych na raka jest naprawdę szczęśliwych, że ludzie wokół nich myślą o nich i okazują im to. Czasami może to być wielka ulga otrzymać pomoc z zewnątrz.

Ale musisz też zastanowić się, w czym chcesz pomóc. Może chcesz zaoferować praktyczną pomoc? To może być koszenie trawnika lub gotowanie żywności, aby umieścić w zamrażarce.
Może chcesz pomóc emocjonalnie? Możesz to zrobić poprzez słuchanie i uznanie uczuć osoby chorej na raka.

Zapewnij wsparcie, które możesz zapewnić - niezależnie od relacji z osobą chorą na raka.

Jeśli chcesz pomóc komuś, kto zachorował na raka

To może być trudne wiedzieć, co powiedzieć komuś, kto miał raka. Ale może to być dobry pomysł, aby powiedzieć, że wiesz, że dana osoba ma raka. Wtedy ta osoba nie ma wątpliwości, że wiesz.

Jeśli nie jesteś pewien, jak najlepiej wspierać, warto zapytać. Na przykład, możesz zapytać:

 • Czy byłoby dla Ciebie pomocne, gdybym przyszedł i skosił trawę/przyniósł jedzenie do zamrażarki?
 • Czy byłoby w porządku, gdybym zadzwonił lub zatrzymał się teraz i wtedy, czy potrzebujesz trochę spokoju i ciszy?

Dostarczając możliwości wyboru, ułatwiasz pacjentowi z rakiem odmówienie pomocy, jeśli nie jest ona potrzebna.

Wiele osób z chorobą nowotworową musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji, jaką przyniosła choroba, a niektórzy nie lubią przyjmować pomocy.

Dla wielu pacjentów chorych na raka, miło jest nie musieć prosić o pomoc samemu. Dlatego przedstaw konkretne propozycje, jak możesz i chcesz pomóc. Na przykład:

 • Zapytaj, czy chory na raka potrzebuje czegoś z supermarketu, kiedy i tak zrobisz zakupy
 • Zapytaj, czy powinieneś zabrać ich dziecko na mecz piłki nożnej, kiedy przyprowadzasz własne dziecko
 • Proszę jechać na badanie lub leczenie
 • Proszę przygotować dodatkowe porcje jedzenia do zamrażarki
 • Proszę skosić trawnik lub wyprowadzić psa
 • Zaproś dzieci do swojego domu na dzień zabaw raz na jakiś czas
 • Przyjemne w czyszczeniu
 • Powiedz, żeby podlewać rośliny lub opiekować się zwierzętami gospodarskimi, jeśli osoba chora na raka musi być hospitalizowana

Sugestie dotyczące rozpoczęcia rozmowy

Początkowanie rozmowy może być trudne, ale spróbuj następujących sposobów:

 • Przykro mi słyszeć, że masz raka
 • Myślałem o Tobie dużo po tym, jak dowiedziałem się, że zachorowałeś
 • Jak się czujesz?

Jeśli osoba cierpiąca na raka dostaje łez w oczach lub zaczyna płakać, gdy rozmowa przechodzi na temat choroby, możesz powiedzieć: Widzę, że jesteś pod wpływem. Czy możemy o tym porozmawiać, czy wolisz, żebyśmy porozmawiali o czymś innym?

Pomóż stworzyć przerwy od choroby

Gdy masz raka, choroba i leczenie mogą pochłonąć wiele twoich myśli. Niektórzy ludzie chorzy na raka czują się dobrze, dzieląc się swoimi przemyśleniami, ale mogą one również stać się tak pełne, że miło jest mieć od nich przerwę.

Możesz pomóc, pytając i rozmawiając na tematy inne niż choroba. Dodatkowo możesz zrobić następujące rzeczy, aby stworzyć przerwy i relaks:

 • Zabierz chorego na raka na spacer po mieście, do kawiarni, do kina lub w inne miejsce
 • Oglądaj telewizję razem
 • Wybierzcie się na wspólny spacer
 • Zanurz się w gorącej kąpieli lub skorzystaj z masażu
 • Lav po południu
 • Jeśli chory na raka jest przykuty do łóżka, możesz zaoferować partnerowi chorego na raka odpoczynek od domu i pozostanie z nim przez kilka godzin

Jeśli ktoś prosi cię o zrobienie czegoś, na co nie masz ochoty

Możesz zostać poproszony o zrobienie czegoś, na co nie masz ochoty. Na przykład, możesz zostać poproszony o wzięcie udziału w spotkaniu lub badaniu, ale czujesz, że nie dasz sobie z tym rady. Zawsze dobrze jest powiedzieć "nie" czemuś, z czym nie czujesz się na siłach. Ale czasami trudno jest powiedzieć nie.

Jeśli chcesz pomóc w innych zadaniach, możesz zaproponować wykonanie tego zamiast tego, którego nie chcesz robić.

Jeśli myślisz, że jesteś winien pacjentowi z rakiem powód do powiedzenia nie, zwykle najlepiej jest powiedzieć mu, jak to jest. Wiele osób chorych na raka to rozumie.

Husk

 • Wiele osób chorych na raka potrzebuje poczuć, że czujesz do nich sympatię i że możesz uwzględnić ich uczucia
 • Nie możesz powiedzieć nic, co usunie chorobę
 • Nie możesz powiedzieć nic, co mogłoby oddalić ich obawy o chorobę

Życie z rakiem piersi

To, jak się czujesz w trakcie i po leczeniu raka piersi, jest bardzo zróżnicowane. Jeśli przeszłaś poważną operację usunięcia piersi, być może będziesz musiała nauczyć się żyć ze zmienionym ciałem i obrazem ciała. U wielu osób mogą wystąpić również skutki uboczne. Na przykład, niektórzy pacjenci z rakiem doświadczają okresów skrajnego zmęczenia.

Samemu można wiele zrobić, aby mieć dobre życie w trakcie procesu. W Apuls koncentrujemy się na ćwiczeniach i diecie dla zdrowego życia, a ćwiczenia i dieta mają pozytywny wpływ, jeśli masz raka.

Ruch podczas choroby nowotworowej

Wzrasta świadomość znaczenia aktywności fizycznej w odniesieniu do przeżycia i jakości życia wśród kobiet z rakiem piersi.

Liczne badania wykazały, że kobiety z rakiem piersi, które ćwiczą, odczuwają mniejsze zmęczenie i depresję oraz mają wyższą jakość życia w porównaniu z kobietami, które nie ćwiczą. W wielu badaniach wykazano również korzystny wpływ aktywności fizycznej na przeżywalność. Wykazały one zmniejszone ryzyko nawrotu choroby i zmniejszone ryzyko śmierci z powodu raka piersi.

Więc jeśli masz raka, dobrze jest dla ciebie, abyś nadal ćwiczył i ruszał się. Jeśli nie ćwiczyłaś przed zachorowaniem, opłaca się zacząć po zdiagnozowaniu raka piersi. Po leczeniu raka, ćwiczenia mogą pomóc wzmocnić Twoje ciało.

Po leczeniu i operacji, niektórzy ludzie również potrzebują rehabilitacji, ponieważ mają problemy fizyczne. To jest coś, co lekarz oceni i to będzie zazwyczaj z fizjoterapeutą.

Szkolenie może:

>
 • Zmęczenie psychiczne - nawet jeśli przechodzisz chemioterapię
 • Wzmocnij swoją kondycję i siłę mięśni
 • Popraw swoje samopoczucie
 • Dbanie o ogólny stan zdrowia - serce, krążenie i ciśnienie krwi

Jak osiągnąć aktywność fizyczną w życiu codziennym

Jako punkt wyjścia, możesz ćwiczyć tyle, ile możesz i chcesz. Oczywiście zawsze powinnaś być świadoma sygnałów wysyłanych przez Twoje ciało i reagować na nie. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem lub personelem szpitala o tym, jak dużo możesz ćwiczyć.

Stań, graj, skacz, tańcz - wykorzystaj każdą okazję, aby uaktywnić swoje ciało - tutaj w apuls robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dać ludziom możliwość prowadzenia aktywnego życia. Jesteśmy zawsze gotowi do pomocy i wskazówek w zakresie sprzętu do ćwiczeń, itp.

Ćwiczenie to nie tylko bieganie po siłowni czy spędzanie 30 minut na rowerze treningowym w salonie. Ruch i ćwiczenia mogą być różne, tak długo, jak wprowadzasz swoje ciało w ruch i podnosisz tętno, jak wtedy, gdy: wchodzisz po schodach w pracy, myjesz podłogę, wyprowadzasz psa lub pracujesz w ogrodzie w domu.

Wskazówki, jak wprowadzić ruch do codziennego życia

 • Jeśli jesteś w miejscu, gdzie musisz siedzieć nieruchomo przez długi czas, upewnij się, że robisz przerwy pomiędzy nimi, stojąc i spacerując, jeśli to możliwe
 • Wybieraj schody zamiast ruchomych schodów i wind
 • Przyzwyczajaj się do korzystania z toalety znajdującej się najdalej od ciebie (jeśli jest więcej opcji)
 • Wszystkie prace domowe wymagają ruchu, więc nadaj priorytet zadaniom w domu, jeśli możesz je wykonać (gotowanie, sprzątanie, pranie, praca w ogrodzie, itp.) 
 • Wysiadaj z autobusu lub pociągu jeden przystanek wcześniej niż zwykle i wyrób sobie nawyk wybierania parkingu położonego najdalej od wejścia, gdy jesteś na zakupach.

 • Jedź lub weź rower zamiast samochodu, jeśli wybierasz się na krótką wycieczkę 
 • Daktyle kawowe na świeżym powietrzu. Zacznij od krótkiego spaceru przed kawą lub przynieś swoją kawę w termosie
 • Zapewnij stałe warunki spaceru, np. z sąsiadem 
 • Używaj krokomierza. Pomoże Ci on śledzić, ile kroków robisz każdego dnia - i zmotywuje Cię do częstszego chodzenia
 • Chodź na krótkie spacery, jeśli nie masz siły na nic innego

Żywność w czasie choroby nowotworowej

Jeśli możesz jeść tak jak zwykle i nie schudnąć, to żywność, która jest zdrowa dla ciebie jako chorego na raka jest dokładnie taka sama jak żywność, która jest zdrowa dla wszystkich innych.

Ważnym celem zdrowego odżywiania, niezależnie od tego, czy masz raka, czy nie, jest utrzymanie prawidłowej wagi.

Nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy i nowotworów. Niedowaga nie jest również dobra, gdy przechodzisz przez wymagające leczenie raka.

Jeśli musisz utrzymać normalną wagę, możesz zastosować się do poniższych rad.

1. Stosuj urozmaiconą dietę

>

Jedząc szeroką gamę warzyw, owoców, zbóż, ryb i mięsa, zapewniasz swojemu organizmowi wszystkie potrzebne składniki odżywcze. O wiele lepiej jest uzyskać wszystkie składniki odżywcze, których potrzebujesz, niż uzyskać bardzo duże ilości kilku z nich.

2. Obniżyć temperaturę mięsa

Duńskie Towarzystwo Walki z Rakiem zaleca spożywanie nie więcej niż 500 gramów wołowiny, cielęciny, jagnięciny i wieprzowiny (często określanych jako czerwone mięso) tygodniowo. Czerwone mięso, spożywane w dużych ilościach, zwiększa ryzyko zachorowania na raka - zwłaszcza raka jelita grubego. Wynika to prawdopodobnie z połączenia często wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, substancji rakotwórczych w mięsie, takich jak związki azotanowe, oraz powstawania substancji rakotwórczych podczas smażenia lub grillowania mięsa w wysokiej temperaturze.
Proszę zauważyć, że termin "czerwone mięso" w tym kontekście nie ma nic wspólnego z tym, jak dobrze zrobione jest mięso. Jest to po prostu ogólne określenie dla mięsa z wołowiny, cielęciny, jagnięciny i wieprzowiny. Limit 500 gramów obowiązuje niezależnie od tego, czy mięso jest gotowane czy nie.

W miejsce czerwonego mięsa możesz jeść ryby, owoce morza i drób, które są chudymi i bogatymi w białko alternatywami. Suszona fasola, ciecierzyca i soczewica są również dobrymi źródłami białka.

3. Jedz produkty pełnoziarniste - jak żyto

>

Całe ziarna zbóż mają działanie przeciwnowotworowe. Częściowo dlatego, że włókna zawarte w pełnych ziarnach są dobre dla układu jelitowego i trawienia. Częściowo dlatego, że całe ziarna są sycące i dlatego pomagają nam utrzymać prawidłową wagę, co pomaga zapobiegać nowotworom.

Mimo, że nasiona słonecznika i siemię lniane sprawiają, że bochenek wygląda grubo, nie są one dobrym źródłem pełnych ziaren. Nie zapewniają one wyższej zawartości błonnika, ale zapewniają wyższą zawartość tłuszczu. Zawierają one również duże ilości metalu ciężkiego - kadmu, który odkłada się w organizmie. Ziarna słonecznika i siemię lniane powinny być zatem spożywane tylko w ograniczonych ilościach. Dlatego zaleca się wybór żyta.

4. Wybieraj przede wszystkim tłuszcze płynne

>

Nienasycone tłuszcze zwane jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi i kwasami tłuszczowymi omega-3 są szczególnie dobre do uzyskania. Znajdują się one głównie w olejach roślinnych, takich jak olej rzepakowy i oliwa z oliwek oraz w rybach. Migdały i orzechy są również dobrym źródłem zarówno zdrowych tłuszczów, jak i błonnika. Z drugiej strony, dobrze jest ograniczyć tłuszcze pochodzące z produktów zwierzęcych, takich jak mięso i masło, które są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe.

5. Jedz owoce i warzywa, zwłaszcza kapustę i grube warzywa

>

Jedzenie owoców i warzyw pomaga zapobiegać otyłości, co jest istotną częścią diety zapobiegającej nowotworom. Jednocześnie owoce i warzywa są dobrym źródłem wielu witamin i minerałów, a także są bogate w błonnik i inne zdrowe związki roślinne.

Dobrze jest jeść różnorodne owoce i warzywa - zwłaszcza te grube. Kapusta i cebula, w szczególności, okazały się mieć korzystne właściwości przeciwko rakowi.

Jagody i zioła wydają się mieć szczególnie dobry wpływ w odniesieniu do raka.

Jeśli nie jesteś fanem jedzenia owoców i warzyw, popularne jest również picie soków z owoców i warzyw. Soki często zawierają dużo energii w postaci cukrów owocowych. Sok może być dobry na przykład w przypadku mdłości, ale nie zastąpi posiłku, ponieważ nie dostarcza wszystkich składników odżywczych i błonnika, gdy owoce i warzywa są poddane sokowaniu. Lepszą alternatywą mogą być smoothies, w których owoce i warzywa są mieszane.

6. Sprawdzaj etykietę - wybieraj produkty z niewielką ilością rozpoznawalnych składników

W dzisiejszych czasach spożywamy wiele przemysłowo produkowanych produktów spożywczych z długimi etykietami. Niekoniecznie jest coś niezdrowego lub rakotwórczego w produkcie, ponieważ lista składników jest długa. Ale pełne skutki wszystkich dozwolonych dodatków lub z wielu różnych mieszanin dodatków w naszej żywności nie są znane. Dlatego dobrą zasadą bezpieczeństwa jest rozpoczynanie od produktów, które nie zawierają zbyt wielu składników i w których można rozpoznać surowce wymienione w wykazie składników.

Dodatki azotan, azotyn i aromat dymu wędzarniczego, które są często dodawane do wędlin i produktów wędzonych, są rakotwórcze.

7. Oszczędzaj na dodawanym cukrze i soli

Nie ma ostatecznych dowodów na istnienie negatywnego związku między cukrem w żywności a rakiem. Jednakże, zgodnie z ogólną zasadą, zaleca się zmniejszenie ilości dodawanego cukru w żywności, jeśli chcesz utrzymać prawidłową wagę.

Wiele jeszcze nie wiadomo na temat soli w żywności i raka, ale badania pokazują, że wysoka zawartość soli w żywności zwiększa ryzyko zachorowania na raka żołądka. Zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Danish Cancer Society zaleca zatem ograniczenie dodawanej soli i bardzo słonych potraw, takich jak wędliny.

8. Jeśli tracisz dużo na wadze, obowiązują inne zasady

Jeśli z powodu choroby lub leczenia tracisz dużo na wadze lub masz bardzo mały apetyt, głównym celem Twojego jedzenia jest zapobieganie utracie wagi. Dlatego należy jeść żywność, która zawiera dużo energii, nawet w małych porcjach.

To oznacza, że dopóki twoja waga i apetyt nie wrócą do normy, powinieneś zignorować siedem powyższych wskazówek i zamiast tego pomyśleć o jedzeniu pokarmów, które są bogate w tłuszcz i które dają ci białko. Zamiast tego należy ograniczyć ilość pokarmów, które zwykle uważamy za zdrowe - owoców, warzyw i pełnych ziaren - ponieważ są one bardzo sycące, ale mają niską wartość energetyczną.

6 dobrych grup surowców

>
 • Całe ziarna (wszystkie rodzaje, a zwłaszcza żyto)
 • Cebula (wszystkie rodzaje cebuli, np. szczypiorek, czerwona cebula, czosnek, dymka)
 • Kapusta (wszystkie rodzaje kapusty, np. kalafior, kapusta brukselska, kapusta czerwona i brokuły)
 • Niedźwiedź
 • Ryby i owoce morza
 • Przyprawy i zioła

Mamy nadzieję, że zdobyłaś więcej wiedzy na temat raka piersi, i że jeśli znasz kogoś lub sama zmagasz się z rakiem piersi, możesz skorzystać z niektórych tematów i porad, które wymieniliśmy w tym wpisie na blogu.

Jeśli chciałbyś pomóc we wsparciu, sprawdź nasz różowy asortyment tutaj. Zjednoczmy się, by pokonać raka i wspierać piersi.