Węglowodany napędzają mózg i mięśnie i dlatego są najważniejszym źródłem energii. Dostateczna ilość węglowodanów w organizmie ma zasadnicze znaczenie zarówno dla zdolności koncentracji, jak i możliwości treningowych. Ponadto, węglowodany utrzymują stabilny poziom cukru we krwi.
Dobre źródła węglowodanów (węglowodany złożone)
>Zbyt ubogie źródła węglowodanów (węglowodany proste lub "puste kalorie")
>Większość ludzi słyszała o określeniu "puste kalorie" w jakimś kontekście. Oznacza to, że w jedzeniu, które spożywasz, nie ma witamin i minerałów. Są to pokarmy, które zawierają kalorie, ale nie zawierają witamin, minerałów, błonnika czy przeciwutleniaczy. Zdrowa dieta powinna oczywiście dopuszczać "puste kalorie", trzeba tylko być świadomym ich ilości.
Życie głównie na pustych kaloriach może prowadzić do niedożywienia, ponieważ odsuwa miejsce dla pokarmów bogatych w witaminy i minerały. National Board of Health zaleca, aby nie więcej niż 10 procent dziennej energii pochodziło z pustych kalorii. Badanie nawyków żywieniowych Duńczyków przeprowadzone przez Duński Instytut Żywności pokazuje, że rzeczywista liczba jest znacznie wyższa.
Węglowodany proste i złożone
>Węglowodany proste nazywane są również "szybkimi", a złożone "powolnymi", ponieważ węglowodany złożone potrzebują więcej czasu, aby się rozłożyć i wchłonąć biochemicznie. Dlatego też zjedzenie czekolady, która zawiera więcej szybkich węglowodanów, powoduje szybszy powrót głodu niż zjedzenie ziemniaków.
Sport a węglowodany
>Jedzenie diety wysokowęglowodanowej jest szczególnie konieczne, jeśli uprawiasz dużo sportu lub ćwiczysz. Węglowodany są preferowanym przez mięśnie źródłem energii i istnieje wyraźny związek między ilością węglowodanów w diecie a wydolnością fizyczną. Im więcej węglowodanów, tym lepsze osiągi. Im wyższa intensywność aktywności fizycznej, tym więcej węglowodanów metabolizuje organizm.