Szczęście na bieżni

Bieżnia to świetny sposób na trening w domu, jeśli nie chcesz spędzać dodatkowego czasu na dojazd na siłownię i z powrotem. Ale jak zacząć chodzić na bieżni? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Przepis na dobry bieg na bieżni
Podane przebiegi należy traktować z przymrużeniem oka, gdyż różnią się one znacznie w zależności od osoby. Stosuj się raczej do zasad leżących u podstaw tego przepisu:

Pierwsze pięć minut marszu na bieżni. Tutaj powoli rozgrzewasz swoje ciało i przygotowujesz się psychicznie do biegu. Od bardzo powolnego początku chodzenia na bieżni, stopniowo zacząć biegać w spokojnym i zrelaksowanym tempie.
Od bezwysiłkowego i zrelaksowanego tempa biegu, zaczynasz przyspieszać do umiarkowanego i wygodnego tempa. W tym momencie naprawdę zaczynasz się rozgrzewać, pot zaczyna spływać z Twojej twarzy, a policzki nabierają koloru.

W ostatniej fazie przyspieszasz do maksimum, jakie mogą wytrzymać Twoje nogi i płuca. To otwiera kopa endorfinowego, który napełnia Cię wysoką energią, szczęściem, wspaniałym samopoczuciem, siłą i mentalną jasnością

>

Oczywiście, nie możesz sprintować przez 10 minut, więc nie podkręcaj tempa do maksimum od razu i skończ z parą przed upływem 10 minut. Raczej znajdź szybkie tempo biegu, które możesz utrzymać przez około 10 minut. Możesz zakończyć bieg końcowym sprintem w ostatnich 2 minutach. To właśnie tutaj możesz pójść na całość.

Przepis jest zatem następujący:

>

1. Zacznij od chodzenia na bieżni przez 5 minut. Tempo: 5 - 7km/h.

2. Z marszu przejdź na powolny bieg przez 10 minut. Tempo: 8 - 11km/h.

3. Z wolnego biegu przejdź na umiarkowany bieg przez 20 minut. Tempo: 9 - 13km/h.

4. Od umiarkowanego biegu, zakończ szybkim biegiem przez 10 minut. Tempo: 10-18km/h.

Całkowity czas: 45 minut.

Jak widzisz, jest to ultra prosty przepis na wniesienie zastrzyku szczęścia i energii do swojego życia każdego dnia. Zajmuje to tylko 45 minut i działa za każdym razem. Nie chodzi o to, jaką masz kondycję czy jak szybko potrafisz biegać. Chodzi tylko o to, aby postępować zgodnie z przepisem i robić to w swoim własnym tempie.

Dobrym pomysłem jest zakończenie treningu rozciąganiem, ciesząc się przy tym endorfinowym kopem i dobrym samopoczuciem, które wypełnia Twoje ciało i umysł.

W tym filmie Kevin uświadomi Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze bieżni:

Zalety bieżni
Bieganie na świeżym powietrzu może być prawdziwą przyjemnością, ale przy klimacie, jaki mamy w Danii, przez połowę roku może być bardzo zimno. Dlatego dobrym rozwiązaniem byłaby kombinacja. Nasze bieżnie są tak cudownie proste i nieskomplikowane, i to działa za każdym razem. Nawet jeśli jesteś zmęczony zimą i masz ciężkie nogi, nadal możesz zrealizować program, tylko w nieco wolniejszym tempie.

>

Piękno bieżni polega na tym, że możesz stopniowo zwiększać jej intensywność. W rzeczywistości można ją zwiększyć o tak niewielką wartość, że można "oszukać" się, zwiększając prędkość np. o jedną km/h. W ten sposób, w dni z ciężkimi nogami, możesz niemal "oszukać" swoje nogi, aby stopniowo poruszały się coraz szybciej i szybciej.

Wszystko polega na poruszaniu stopami
To jak szybko biegniesz lub jak daleko biegniesz jest drugorzędne. To jest dopiero przed tym, jak powiedziałbym, że to jest nieistotne. Celem biegu jest obudzenie organizmu, danie sobie zastrzyku energii i dobrego samopoczucia. Prędkość zmienia się w zależności od osoby i dnia. W niektóre dni masz ciężkie nogi i Twoje tempo będzie znacznie wolniejsze niż w dniu, w którym masz dobre nogi.

W dni z ciężkimi nogami, podniesienie się na wyższy poziom może zająć znacznie więcej czasu. To nie ma znaczenia. W niektóre dni trzeba spędzić więcej czasu w strefie wolnego biegu, w inne można szybciej przejść do szybszego tempa biegu.

>

Jak daleko można przebiec w ciągu 45 minut oczywiście zmienia się z dnia na dzień, ale jak już powiedziałem, to nieistotne. Chodzi o to, by poruszać stopami.
Wynikiem po 45 minutach zawsze będzie to, że czujesz się lepiej i bardziej żywy.

>

Dlaczego 45 minut?
Dlaczego nie 30 minut lub 60 minut?

>

Jeśli uwielbiasz ćwiczyć i ruszać się, chcesz się ruszać codziennie. Ale znalezienie czasu jest często wyzwaniem, więc 45 minut to dobra długość, którą większość z nas może przeznaczyć na codzienne ćwiczenia. Innym powodem, dla którego 45 minut to idealna długość treningu, jest to, że chcesz zakończyć trening w momencie, gdy osiągniesz szczyt lub "szczytowanie" pod względem energii.60 minut może być trochę za długo, a nie ma potrzeby przetrenowania.

W niektóre dni nieco dłuższy trening może być przyjemny, ale do codziennych ćwiczeń 45 minut to dobra długość. 30 minut to po prostu za krótko. Tak naprawdę nie aktywujesz endorfin w swoim ciele i mózgu, a więc nie dostajesz tego cudownego zastrzyku energii, szczęścia i dobrego samopoczucia, które powinieneś osiągnąć. Pierwsze 30 minut biegu to w zasadzie tylko rozgrzewka. To właśnie w fazie rozgrzewki przygotowujesz swoje ciało do ostatnich 15 minut, które robią różnicę. Oczywiście, 30 minut jest lepsze niż nic, ale to nie wystarczy, aby dać ci kopa endorfin. Potrzebujesz tylko trochę więcej czasu. Oczekiwanie na przypływ endorfin do Twojego ciała i mózgu nie jest jedynym powodem, dla którego musisz podnieść się do 45 minut. Chodzi również o wejście w strefę przepływu.

Strefa przepływu
Poprawne wejście w strefę przepływu wymaga czasu. Jeśli naprawdę zamierzasz zanurzyć się w czymś i wciągnąć się w konkretną czynność, musisz poświęcić trochę czasu i energii, aby dojść do miejsca, w którym czynność ta przejmuje kontrolę i w twojej świadomości nie ma nic innego poza tą konkretną czynnością. Zasada ta dotyczy praktycznie wszystkich czynności, od gotowania, przez ćwiczenia, sprzątanie, po odrabianie lekcji, czytanie, pisanie, pracę itd.

Więc pierwsze 30 minut spędzasz na oczyszczaniu głowy z mentalnego szumu i rozproszeń, zanim będziesz mógł zacząć cieszyć się całkowitym zanurzeniem w strefie przepływu.

Następująca lista opisuje, jak to jest być w strefie przepływu:

1. Jesteś 100ngaged w tym, co robisz. Jesteś całkowicie skupiony i doświadczasz stanu głębokiej koncentracji i kontemplacji.

2. Doświadczasz ogromnej jasności umysłu i ostrości. Twoje myśli są proste i krystalicznie czyste. Twoja ostrość jest ostra jak brzytwa. Cała twoja uwaga skupia się na tej jednej czynności.

3. Twoje codzienne zmartwienia nie są już częścią Twojej świadomości. Myśli, które jeszcze jakiś czas temu Cię obciążały, zniknęły i teraz doświadczasz stanu wewnętrznego spokoju i równowagi.

>

4. Jesteś całkowicie pochłonięty tym, co robisz i doświadczasz bezczasowości. Jesteś w pełni obecny w teraźniejszości i nie zauważasz upływu czasu.

5. Masz przed sobą jasny i dobrze zdefiniowany cel. Wiesz dokładnie, co i jak robić.

6. Optymalnie wykorzystujesz siebie i swoje możliwości. Czujesz się wyzwany przez zadanie, ale nie czujesz się nim przytłoczony. Przekonasz się, że rośniesz i rozwijasz się w miarę jak stopniowo rozwiązujesz zadania.

7. Nie potrzebujesz zewnętrznych czynników, aby Cię motywować, nagradzać czy chwalić. Ogromna radość z bycia w przepływie i całkowitego zanurzenia w tej jednej czynności jest wystarczającą nagrodą samą w sobie.

Przeciwieństwem przepływu jest stan, w którym czujesz się ociężały, zmęczony, leniwy, niezmotywowany, nieskoncentrowany i niezaangażowany. Nie ma iskry i nie ma ducha. Twój dzień składa się z ciągłych przerw i nie ma poczucia zanurzenia lub jakości w tym, co robisz. Kiedy zauważysz, że zbytnio oddaliłeś się od strefy przepływu, czas zrobić coś, co pozwoli Ci do niej wrócić - na przykład spacer na bieżni

Znajdź swoją następną bieżnię tutaj at apuls

W Apuls zawsze znajdziesz duży i ekscytujący wybór wysokiej jakości treadmills Odkryj nasze różne modele na tej stronie już dziś!