10 hacków treningowych do budowania mięśni

Jednym z najlepszych aspektów Twojej codziennej rutyny do zastosowania life hack jest Twój osobisty fitness goals.

Wybierając czas treningu, kombinację technik i odpowiednie przekąski potreningowe, możesz zmaksymalizować swój trening budujący mięśnie. Oto ważne wskazówki, które musisz znać:

#1 Ćwicz o właściwej porze dnia

Pora dnia, w której decydujesz się ćwiczyć, może być kluczowa dla osiągnięcia maksymalnego potencjału. Według ekspertów, powinieneś unikać ćwiczeń z samego rana. Dzieje się tak dlatego, że dyski pomiędzy kręgami w plecach wypełniają się płynem podczas snu, przez co rano jesteś bardziej podatny na urazy.

#2 Ciężary przed cardio

Osoby trenujące, poważni sportowcy i kulturyści na pierwszym miejscu stawiają trening siłowy. W ten sposób można uzyskać tętno i kiedy podnieść swoje ciało jest bardziej w trybie spalania tłuszczu. Robienie czegoś odwrotnego oznacza, że mięśnie są już zmęczone, gdy dochodzisz do treningu siłowego. 

#3 Jedz często (i spożywaj więcej kalorii)

Dbaj o swoją energię i dostarczaj organizmowi dużo paliwa do budowy mięśni, jedząc małe posiłki co trzy godziny. Upewnij się, że spożywasz dużo białka. Idealnie byłoby, gdybyś spożywał taką samą ilość białka w gramach, jak Twoja aktualna masa ciała w funtach. Na przykład, 150 funtowy (68 kg) mężczyzna musiałby spożywać 150 g białka dziennie.

#4 Zjedz przekąskę zaraz po treningu

Według ekspertów, przekąski bogate w białko powinny być spożywane w ciągu 15 minut od zakończenia treningu. Optymalizuje to leczenie drobnych urazów mięśni, które powstają podczas ćwiczeń. Białko jest również sycące, co oznacza, że nie będziesz miał później ochoty na śmieciowe jedzenie i słodycze.

#5 Pozostań nawodniony

Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, aby skomplikować swój trening, są skurcze lub zmęczenie. Więc upewnij się, że pijesz dużo wody przed, w trakcie i po treningu, aby uzyskać najlepsze wyniki.

#6 Nigdy nie pomijaj rozgrzewki (lub schłodzenia)

Resting zapobiega nadwyrężeniu mięśni, pobudza krążenie krwi i może pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Mięśnie po intensywnym treningu muszą się również wyregulować, w czym może pomóc kilkuminutowe rozciąganie.

#7 Łącz ćwiczenia złożone i izolacyjne

Jak ważne jest, aby wyizolować pewne mięśnie, należy również przejść do ćwiczeń złożonych, które będą celować w kilka grup mięśni jednocześnie. Trening wieloskładnikowy jest dobry dla początkujących i do tonowania pewnych części ciała.

Ćwiczenia złożone mają również wadę, jednak. Jeśli jeden mięsień w ćwiczeniu jest dość słaby, to on jest odpowiedzialny za ukończenie zestawu, zanim inne mięśnie uzyskają intensywność potrzebną do stymulacji wzrostu. W ruchach złożonych jesteś tylko tak silny, jak twój najsłabszy staw. Weźmy na przykład podciąganie na drążku: słabsze bicepsy i przedramiona zmęczą się wcześniej niż silniejsze mięśnie pleców, co oznacza, że nie będziesz stymulował tej części ciała, którą zamierzałeś wybrać do tego ćwiczenia.

#8 Stopniowo zwiększaj obciążenie wagowe

Powiększaj wagę, jaką podnosisz w każdym ćwiczeniu o 5% każdego tygodnia. Na przykład, jeśli w tym tygodniu wyciskasz na ławce 45 kg, w następnym postaraj się zrobić około 50 kg. Ten stopniowy wzrost daje najlepsze rezultaty w budowaniu mięśni bez przeciążania organizmu.

#9 Zaplanuj odpowiedni czas na swój trening

Twierdzi się, że czas jest istotą przy planowaniu treningu. Nie powinieneś ćwiczyć dłużej niż godzinę. Na koniec dnia, jeśli nie jesteś gotów spędzić godziny na siłowni, nie masz odpowiedniego nastawienia do sukcesu.

#10 Bądź narcystyczny

Przez to rozumiemy, oczywiście, że powinieneś wykonywać swój trening siłowy przed lustrem. W ten sposób możesz skorygować swoją postawę i upewnić się, że w pełni rozciągasz mięśnie. Prawidłowa forma i postawa oznacza maksymalne rezultaty.

Jakie wskazówki masz dla budowania mięśni? Proszę powiedz nam w sekcji komentarzy.