15 zabawnych faktów na temat fitnessu i treningu

Nie ma wątpliwości, że bycie aktywnym fizycznie jest dobre dla zdrowia i powinno być częścią codziennej rutyny. Ale czy potrzebujesz motywacji do ćwiczeń? Więc masz szczęście, bo oto dajemy ci 15 zabawnych faktów na temat ćwiczeń, które z pewnością cię zainspirują. Może niektóre z nich zaskoczą również Ciebie? 

#1 - Ludzie, którzy nie ćwiczą regularnie mogą stracić do 80 siły mięśniowej do 65 roku życia.

Jaki to wstyd być starym i nie móc chodzić na spacery, opiekować się sobą lub wykonywać zwykłych codziennych czynności, ponieważ jest się zbyt słabym. Ale na szczęście regularne ćwiczenia mogą to zmienić! 

#2 - Regularne ćwiczenia pomagają obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Dwa główne czynniki ryzyka chorób serca.

Wiele osób cierpi na choroby serca w ciągu swojego życia, a choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Danii. Ryzyko wystąpienia chorób serca wzrasta wraz z wiekiem. Ćwicząc, możesz zmniejszyć to ryzyko. To całkiem niezły powód, prawda?  

#3 - Ćwiczenia utrzymują twój metabolizm na wysokim poziomie, nawet po ćwiczeniach, i pomagają ci spalić więcej kalorii, nawet w spoczynku.

Jeśli chcesz utrzymać swoją wagę, a może schudnąć, musisz spalać kalorie! A kto nie chciałby spalić kalorii leżąc na kanapie? Musisz jednak nadać ćwiczeniom priorytet. 

#4 - Przeciętna osoba chodzi około 7 500 kroków dziennie. Jeśli utrzymasz średnią liczbę kroków i dożyjesz 80 lat, przejdziesz w ciągu swojego życia około 177 000 km.

To jest dość rażące... i faktycznie zaleca się, aby 10 000 kroków było podstawowym ruchem każdego dnia... Pomyśl tylko, ile to będzie kroków w ciągu całego życia? 

#5 - Używasz 200 mięśni, aby zrobić jeden krok do przodu.

Ciało jest niesamowite, prawda? Musimy pamiętać, aby być wdzięczni za nasze ciała i za to, co nasze ciała pozwalają nam robić. Dlatego też możemy oddać coś naszemu ciału poprzez regularne ćwiczenia. Dzięki temu nasz organizm może dalej funkcjonować. 

#6 - Nacisk na stopy jest równy około 3-4-krotnej masie ciała przy każdym kroku podczas biegu.

Bieganie jest preferowaną formą ćwiczeń dla wielu, ale jest również trudne zarówno dla stóp jak i kolan. Nie oznacza to, że należy zrezygnować z biegania, ale niewątpliwie korzystne jest łączenie biegania z innymi formami ćwiczeń, które są bardziej łagodne.

Ale to również dowód na to, jak niesamowite jest nasze ciało i jakie mamy szczęście, że możemy codziennie wstawać z łóżka. Dbaj o swoje stopy, to one niosą Cię każdego dnia! 

#7 - Twoje serce jest najciężej pracującym mięśniem w Twoim ciele. Bije około 100 000 razy dziennie i pompuje prawie 7 600 litrów krwi.

To pokazuje, jak ważne jest serce, a dzięki ćwiczeniom można je wzmocnić, aby pozostało sprawne. 

#8 - Podczas wysiłku fizycznego oddychasz więcej, aby utrzymać poziom tlenu we krwi na odpowiednim poziomie.

Nie wstydź się więc tego, że chuchasz i dmuchasz podczas ćwiczeń - to zupełnie naturalne! 

#9 - Kolano jest największym i najbardziej skomplikowanym stawem w Twoim ciele, co sprawia, że jest najbardziej narażone na kontuzje.

Zadbaj o swoje kolana! Urozmaicaj swój trening i zapoznaj się z technikami przed podnoszeniem dużych ciężarów. 

#10 - W przeciwieństwie do ludzi, którzy stosują różne formy ćwiczeń, ludzie, którzy codziennie wykonują tę samą formę ćwiczeń są bardziej narażeni na kontuzje.

Dlatego dobrym pomysłem jest łączenie cardio z treningiem siłowym, na przykład takim, w którym różne grupy mięśniowe są wykorzystywane w równym stopniu. 

#11 - Jeśli nie możesz wypowiedzieć kilku słów podczas ćwiczeń bez zadyszki, być może ćwiczysz zbyt intensywnie.

Musisz się forsować i musisz podnieść tętno, ale możesz też trenować zbyt intensywnie, co może prowadzić do kontuzji i ogólnego dyskomfortu. 

#12 - Ćwiczenia cardio pomagają tworzyć nowe komórki mózgowe. To poprawia aktywność mózgu.

Teraz nie myśl, że wysoka aktywność mózgu równa się byciu inteligentnym.

#13 - 0,5 kg mięśni spala trzy razy więcej kalorii niż 0,5 kg tłuszczu.

To znaczy, że jeśli masz chęć schudnąć, to powinieneś również skupić się na budowaniu masy mięśniowej. 

#14 - Jeśli masz problemy z zasypianiem lub utrzymaniem snu, twoją odpowiedzią są ćwiczenia. Ćwiczenie pomaga oczyścić głowę i pomaga poczuć się zrelaksowanym.

Sen jest naprawdę ważny, zarówno dla ciała, jak i dla duszy. Dobry sen pomaga zapewnić dobre funkcjonowanie w codziennym życiu. 

#15 - Ćwiczenie może pomóc złagodzić twój umysł i odmłodzić ciało. Ćwiczenie poprawia samopoczucie i zwiększa pewność siebie.

Ćwiczenie oznacza robienie czegoś dobrego dla siebie. Jest to zdrowe, można schudnąć i można osiągnąć lepszy wygląd ciała i postawy. Ćwiczenia mogą być również terapeutyczne dla niektórych osób. 

Najważniejszą rzeczą jest znalezienie formy i rutyny, która działa najlepiej dla Ciebie, czy to w domu czy na siłowni. Odpowiedni trening może dać Ci rezultaty, których szukasz, a Ty masz gwarancję, że zobaczysz i poczujesz poprawę.