Ćwiczenia fizyczne i witamina D przedłużają życie

Ćwiczenia i witamina D mogą przedłużyć życie

>

Jeśli chcesz żyć dłużej i zwiększyć swój poziom energii w codziennym życiu, ćwiczenia są koniecznością.

Zespół badawczy z King's College London podkreślił to ostatnio, pokazując, jak na poziomie molekularnym komórki osób aktywnych fizycznie wyglądają ładniej w porównaniu z komórkami grupy osób, które wolą kanapę od roweru treningowego.

W projekcie, w którym badano wpływ aktywności fizycznej na komórki, wzięło udział łącznie 2400 brytyjskich bliźniąt.

W badaniu wzięło udział 2400 brytyjskich bliźniąt.

Miernik badaczy
Jako miernika użyto telomerów komórek, czyli pasm DNA, które stają się coraz krótsze wraz z wiekiem komórek. Jako część procesu starzenia się, telomery ulegają stopniowemu skróceniu przy każdym podziale komórek. Proces ten trwa aż do dnia śmierci komórek. W miarę jak coraz więcej komórek umiera, rozpoczyna się proces starzenia, powodując osłabienie mięśni, zmarszczki na skórze, pogorszenie wzroku i słuchu oraz pogorszenie zdolności oddychania.

Zespół badawczy przeanalizował telomery z białych krwinek zebranych od 2400 bliźniąt i porównał długość telomerów z ilością ćwiczeń, które każdy z nich wykonywał w wolnym czasie przez okres 10 lat. Stwierdzili oni bezpośrednią korelację pomiędzy długością telomerów a ilością aktywności fizycznej.

Spędź 65 dni na ćwiczeniach i odzyskaj 3,285 dni.
Ludzie, którzy grali w tenisa, pływali lub biegali 100 minut tygodniowo, mieli na przykład długość telomerów, która normalnie byłaby widoczna u ludzi o 5 lub 6 lat młodszych. Uczestnicy badania, którzy byli najbardziej aktywni a to oznacza w tym przypadku, że robili 3 godziny energicznych ćwiczeń tygodniowo - mieli długość telomerów, która uczyniła ich młodszymi o 9 lat. W ciągu 10 lat spędzili więc w sumie 65 pełnych dni na ćwiczeniach, ale, z grubsza rzecz biorąc, zyskali 3 285 dni młodszych komórek, a więc znacznie mniej starzejących się.

Witamina D wydaje się mieć taki sam wpływ
Witamina D wydaje się mieć podobny wpływ na długość telomerów, zgodnie z innym badaniem opublikowanym w American Journal of Clinical Nutrition.
Badacze przebadali 2160 kobiet w wieku od 18 do 79 lat i odkryli, że te z największą ilością witaminy D we krwi miały dłuższe telomery niż te z niskim statusem witaminy D. Ponownie, białe krwinki zostały użyte, ponieważ dzielą się szybko i dlatego mają szybsze skracanie telomerów niż inne typy komórek i dlatego są bardziej odpowiednie do obserwacji.

Możesz uzyskać więcej witaminy D w swoim organizmie poprzez dietę, suplementy i ekspozycję na słońce w miesiącach letnich. Większość tabletek multiwitaminowych zawiera zazwyczaj tylko 5 µg witaminy D, co NIE wystarcza, aby zaspokoić Twoje potrzeby. Tabletki z czystą witaminą D zawierają około 5-35 µg witaminy D na tabletkę. Można je kupić bez recepty w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością. Zobacz listę produktów spożywczych szczególnie bogatych w witaminę D na końcu tego artykułu.

Witamina D ma również bardzo pozytywny wpływ na układ odpornościowy i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, prostaty i jelita grubego.

Wniosek z tych badań musi być taki, że przy bardzo niewielkim wysiłku fizycznym i psychicznym można znacznie przedłużyć swoje życie i jego jakość.

Źródło: Arch Intern Med. Am. J. Clinical Nutrition.


6 prostych sposobów na odwrócenie procesu starzenia się

1. amptemp;Borówki są jednym z najlepszych w przyrodzie źródeł przeciwutleniaczy, które hamują proces starzenia się i spowalniają spadek sprawności umysłowej.

2. Badania pokazują, że zaledwie pół godziny ćwiczeń dziennie może zwiększyć szanse na dożycie 90. roku życia o 30%

3. Analizy pokazują, że ludzie z rozbudowaną siecią dobrych przyjaciół mają o 22% większe szanse na dłuższe życie w porównaniu z tymi, którzy mają niewielu przyjaciół.

4. Myśl pozytywnie. Badania pokazują, że optymiści żyją na ogół dłużej niż pesymiści.

5. Badania wykazały, że na każde 30 gramów zwiększonego dziennego spożycia owoców bogatych w witaminę C, zmniejszasz ryzyko przedwczesnej śmierci o 10%.

6. Skany mózgu pokazują, że mężczyźni, którzy regularnie ćwiczą, tracą mniej tkanki mózgowej wraz z wiekiem.


Pokarmy o szczególnie wysokiej zawartości witaminy D
Witamina D znajduje się głównie w tłustych rybach, takich jak śledź, łosoś, makrela i sardynki. Należy jednak pamiętać, że chociaż ryby są szczególnie bogate w witaminę D, kapsułki z olejem rybnym nie są.

100g
- Pasztet śledziowy: 8 µg na 100g
- Kippery w oleju: 6 µg na 100g 100g
- Udo z kurczaka/piersi/skóra: 1,5 µg na 100g
- Masło (solone): 0,76 µg na 100g
- Ser (wszystkie rodzaje): 0,31 µg na 100g

/div>