Paliwo dla organizmu

W ciągu ostatnich kilku lat, stało się bardzo popularne z różnych diet, gdzie trzeba trzymać się z dala od węglowodanów i jeść dietę bogatą w białko zamiast, w tym diety epoki kamiennej, Paleo, 80-20 diety, itp. Pokarmy, które są bogate w węglowodany to chleb, ziemniaki, makaron, ryż i cukier.

Faktem jest, że węglowodany odgrywają ważną rolę w twoim organizmie, a większość twoich ważnych organów używa węglowodanów jako paliwa i stabilizują poziom cukru we krwi.

Mózg

Węglowodany są jedynym źródłem energii dla Twojego mózgu i układu nerwowego. Jeśli twój mózg nie dostaje wystarczającej ilości węglowodanów, twoja zdolność koncentracji jest zaburzona i ani twój mózg, ani system nerwowy nie mogą funkcjonować optymalnie.

Serce:

Twoje serce wykorzystuje zarówno tłuszcz, jak i węglowodany jako paliwo.

Mięśnie:

Twoje mięśnie również wykorzystują węglowodany jako paliwo i są one głównym źródłem energii dla mięśni, zwłaszcza podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności. Mięśnie również wykorzystują tłuszcz jako źródło energii. Należy zaznaczyć, że węglowodany i tłuszcze są źródłem energii, natomiast białko jest budulcem mięśni.

Węglowodany są więc niezbędne dla ciała i zdrowia. Jest częścią zdrowej diety z przewagą pomiędzy białkiem a tłuszczem. Pamiętaj o grubych węglowodanach!