Prasa wojskowa

Wojskowa prasa jest podstawowym ćwiczeniem, które trenuje te mięśnie:

  • Przednia i środkowa część mięśnia deltoidalnego (mięsień, który tworzy zaokrąglony kontur ramienia)
  • Triceps
  • Górna część mięśnia piersiowego większego i mniejszego (mięśnie piersiowe duże i małe)
  • Górna część trapezu (mięsień, który biegnie od tyłu czaszki i pionowo w dół po każdej stronie kręgosłupa do jednego z ostatnich kręgów piersiowych)
  • Serratus anterior (mięsień pochodzący z powierzchni 1 do 8 żebra klatki piersiowej)

Przewodnik po prasie wojskowej:

>
  1. Stań z lekko rozstawionymi nogami
  2. Chwyć sztangę nachwytem i umieść ją w górnej części klatki piersiowej
  3. Wdychaj i wypchnij drążek prosto do góry
  4. Wydech, gdy sztanga jest nad głową
  5. Powtórz ćwiczenie, np. 15x3

Ważne dla Military Press: Uważaj, by nie kołysać zbytnio plecami. Zarówno prasa grzbietowa jak i wojskowa wywierają duży nacisk na kręgosłup szyjny, dlatego przed wykonaniem tego ćwiczenia musisz być w dobrej formie i nie mieć żadnych problemów z szyją. Dziś istnieje wiele doskonałych maszyn, które nie obciążają tak bardzo szyi, po prostu można znaleźć dobre alternatywy dla tych dwóch podstawowych ćwiczeń. 

Dobra rada dla Military Press:Jeśli chcesz nieco bardziej podkreślić przednią część deltoideus (mięsień, który tworzy zaokrąglone kontury ramion), możesz umieścić łokcie nieco dalej do przodu. Jeśli chcesz bardziej intensywnie trenować środkową część mięśnia deltoidalnego, możesz przesunąć łokcie nieco dalej w bok.

Mały chwyt, łokcie do przodu: ćwiczy przede wszystkim przednią część mięśnia naramiennego (mięsień, który tworzy zaokrąglony kontur ramienia) oraz górną część mięśnia piersiowego większego i mniejszego (duże i małe mięśnie szkieletowe, które łączą kręgosłup z łopatką)

Szeroki chwyt, łokcie na bok: Ćwiczy głównie przedni i środkowy mięsień dwugłowy ramienia (mięsień, który tworzy zaokrąglone kontury barku)

To ćwiczenie jest jednocześnie ćwiczeniem na barki, triceps i klatkę piersiową.

>