Prawo do zwrotu przez 365 dni Prawo do zwrotu przez 365 dni
Bezpłatny zwrot Bezpłatny zwrot
Dostawa już od 15 zł Dostawa już od 15 zł
Gwarancja ceny Gwarancja ceny
Trustpilot Trustpilot

Przewodnik dietetyczny - Białko

Białko jest ważną częścią Twojego ciała, diety i zdrowia. Białko pomaga budować, naprawiać i utrzymywać ciało, dlatego jego spożycie nie powinno być ani zbyt duże, ani zbyt małe. Białka są budulcem ciała, a białko, którego ciało nie używa jako budulca, jest używane zamiast tego jako źródło energii. Białka powinny stanowić około 15-20 swojego dziennego spożycia. Jest to podstawowy i niezbędny składnik wszystkich żywych komórek, które pełnią różne funkcje w organizmie człowieka. Białko jest składnikiem strukturalnym w budowie i naprawie:

Mięśnie
Tworzenie komórek krwi
Tkanka łączna
Kości
Przeciwciała

Białka składają się z różnych aminokwasów i istnieje około 20 powszechnie występujących aminokwasów w białku. Około połowa z nich jest niezbędna i konieczna, co oznacza, że muszą być dostarczane poprzez dietę, ponieważ organizm nie może ich sam wytwarzać. Białka w diecie pochodzą głównie z mięsa, ryb, drobiu, produktów mlecznych i jaj. Wegetarianie mogą uzyskać wystarczającą ilość białka jedząc groch, soczewicę, fasolę i orzechy. Białka znajdują się we wszystkich produktach spożywczych z wyjątkiem produktów wysoko rafinowanych, takich jak tłuszcze i cukry. Jakość odżywcza białek jest generalnie wyższa w produktach zwierzęcych, takich jak mięso, drób, ryby, jaja i produkty mleczne, niż w pokarmach roślinnych, takich jak zboża, kasze, mąka, fasola, soczewica, ciecierzyca, nasiona, orzechy, warzywa i owoce. Brak białka w diecie może prowadzić do choroby, więc wegetarianie w szczególności muszą uważać, aby uzyskać wszystkie białka, których potrzebują.

Wybrane źródła białka:

Mięso
Ryby
Jajka
Warzywa
Mleko
Ziarna (świeże i suszone)
Zboża i płatki śniadaniowe
Ziarna soczewicy
Orzechy

Jeśli jesteś na diecie, wyższe spożycie białka może być korzystniejsze. Dieta wysokobiałkowa, niskotłuszczowa jest lepsza od diety wysokowęglowodanowej, niskotłuszczowej, ponieważ jest bardziej sycąca i zapewnia lepszą dystrybucję tłuszczu we krwi. Ponieważ białko może często zastąpić tłuszcz w posiłku, oszczędzasz kalorie, wybierając białko zamiast tłuszczu. Należy jednak uważać na to, ile się je, ponieważ białko często występuje w postaci wysoko skoncentrowanej, w przeciwieństwie do węglowodanów, które często występują w pokarmach zawierających głównie wodę i błonnik pokarmowy.

Białka są wypełniające i stawiają organizm do pracy rozbijając poszczególne części białek. Ponadto, wystarczająca ilość białka w diecie zapewnia, że to tkanka tłuszczowa, a nie mięśnie, które są tracone. Jest to ważne, ponieważ to właśnie mięśnie decydują o wielkości spalania - białko buduje mięśnie - wraz z ćwiczeniami. Białko jest więc dobrym substytutem tłuszczu. 

Co możesz zrobić sam?

Jedz ryby co najmniej raz w tygodniu.

Ciesz się

apuls