Przewodnik po treningu siłowym

Istnieje BARDZO duża pula wiedzy na temat wszystkich form treningu siłowego. Jednak wiele z tego, co znajduje się na różnych stronach internetowych jest bardzo skomplikowane i nie zawsze trafia w sedno treningu. Przyjmuje się za pewnik, że czytelnik wie. Postaraliśmy się to trochę przybliżyć, aby mogło być dla Ciebie pomocne:

Trening siłowy dla początkujących:
Ważne jest, aby traktować trening siłowy w sposób naturalny i ćwiczyć go tak, aby czuć się naturalnie. Zapomnij o super skomplikowanych programach i trenuj tak, aby czuć się prosto i dobrze. Jeśli potrzebujesz ładnych ubrań do ćwiczeń, mamy sensowne ubrania do tego celu.

Więc kiedy jesteś na siłowni, powinieneś zachować spokój - ESPECIALLY IF YOU'RE NEW - ponieważ ścięgna i stawy są gotowe na większe obciążenia dopiero po sześciu miesiącach treningu.

Potrzebujesz czuć presję ćwiczeń, ale nie musisz trenować przez dwie godziny na raz, aby uzyskać wyniki. Zwłaszcza, że najlepsze rezultaty osiąga się przy stosunkowo niewielkim zakresie ćwiczeń, zwanych ćwiczeniami złożonymi, więc nie musisz biegać do 20 różnych ćwiczeń za każdym razem, gdy trenujesz.

Znaczenie ćwiczeń złożonych:
Rozróżnia się tzw. ćwiczenia izolacyjne, które skądinąd są bardzo popularne, oraz ćwiczenia złożone. Ćwiczenia izolacyjne mają na celu uderzenie tylko w jeden mięsień na raz, na ile to możliwe. Przykładem może być mięsień dwugłowy ramienia, który wiele osób trenuje podnosząc hantle, lub mięśnie klatki piersiowej, które można trenować za pomocą tzw. rozporków.

Jednakże ćwiczenia te nie trenują otaczającej je muskulatury, która często jest pomijana, ponieważ nie jest widoczna jako taka. Mięśnie te są jednak bardzo ważne, gdyż często są tzw. stabilizatorami, dzięki którym ruch odbywa się w sposób płynny. Jeśli następnie wykonujesz ćwiczenia izolacyjne przez długi czas, nie stają się one silniejsze. Jeśli pewnego dnia nieprawidłowo pociągniesz lub popchniesz, nie pomogą! Poza tym, można je zobaczyć, jeśli wiesz, gdzie są, a oni wyglądają dobrze, gdy stają się większe.

Po treningu siłowym ważne jest, aby dać mięśniom czas na odbudowę, w czym ważną rolę odgrywa dieta.

Dieta do przodu:
Wielu ludzi koncentruje się wyłącznie na tym, co dzieje się w ośrodku, a mniej na tym, co dzieje się po powrocie do domu - mimo, że oba te czynniki są równie ważne.

Wiele osób uważa, że tłuszcz może być przekształcony w mięśnie i że w związku z tym nie musisz nic jeść podczas treningu, jeśli masz widoczny tłuszcz na swoim ciele. TO JEST MIT! Potrzebujesz cukru/energii!

I mięśnie muszą być odbudowane przez coś, i używa białka do tego. Zasadniczo, organizm może produkować dość dużo białka, którego potrzebuje z normalnej diety. Istnieje jednak osiem części (niezbędnych aminokwasów, na wypadek gdybyś chciał dowiedzieć się więcej) zdrowej porcji białka, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować i dlatego muszą być one uzupełniane. Albo z mięsem - albo z koktajlem proteinowym!

Aby nie trenować bez rezultatów, dobrym pomysłem może być wypicie słodzonego napoju lub batonika musli przed treningiem i czegoś podobnego po nim. Po treningu należy również uzupełnić białko w postaci batonika musli lub koktajlu.

Jeśli czujesz się "płaski" w swoich mięśniach podczas treningu, lub chcesz trochę więcej, możesz również suplementować kreatynę.