Stań się lepszym biegaczem dzięki jodze

Dlaczego joga jest tak dobra dla biegaczy? Joga jest najlepszym połączeniem dla Twojego biegania, ponieważ tworzy optymalną równowagę pomiędzy ciałem i umysłem. Wzmacniasz swój umysł, poprawiasz koncentrację i możesz przezwyciężyć kontuzje. Lepiej się regenerujesz, lepiej się czujesz i na pewno będziesz szybszym i bardziej efektywnym biegaczem.

Wielu biegaczy doświadcza szeregu problemów z siłą i elastycznością, co nie jest niczym dziwnym, biorąc pod uwagę wstrząsy, jakie wywołują mięśnie, stawy, ścięgna i więzadła. Ale właśnie w tym może pomóc joga, na szczęście. Joga i bieganie to jin i jang. To nie są przeciwstawne siły, ale uzupełniające się przeciwieństwa, które współgrają w większej całości. 

Bieganie jest intensywnym ćwiczeniem cardio i jest obciążające dla organizmu

Za każdy "biegnący krok", który wykonujesz, lądujesz z około 3-krotną masą ciała.

Ilość kroków jest sprawą bardzo indywidualną, ale można powiedzieć, że 10 000 kroków to równowartość około 6-7 km.

10,000 kroków o wadze 3 razy większej od wagi ciała to ogromne obciążenie dla organizmu. To może powodować sztywność i bolesność w organizmie, i może niestety również prowadzić do kontuzji.

Fizycznie, używasz swoich mięśni do biegania, ale te mięśnie są kontrolowane przez twój system nerwowy i twój mózg. Nie zawsze chodzi o kondycję, jeśli chodzi o efektywne bieganie, ale w równym stopniu o siłę i koordynację.

Usuń nadmierne urazy i zużycie ciała z ciałem w równowadze 

Joga w praktyce angażuje główne i mniejsze grupy mięśni synergicznie poprzez różnorodne ruchy, tworząc przestrzeń w ciele poprzez rozciąganie mięśni, ostatecznie poprawiając elastyczność. Ćwiczenia jogi wymagają skupienia i zaangażowania całego ciała, tworząc silną równowagę od stóp do głów. 

Kiedy twoje ciało jest w równowadze, zużywasz mniej energii i poprawia się twoja wytrzymałość.

Oprócz korzyści fizycznych, pomaga również zwiększyć koncentrację umysłową. Ponieważ biegacze najczęściej są winni trenowania poprzez ból i ignorowania sygnałów ostrzegawczych organizmu, joga może pomóc im w osiągnięciu lepszej świadomości fizycznej. Joga tworzy silniejsze poczucie świadomości ciała i uczy praktykujących sztuki słuchania ciała.

Joga i ćwiczenia oddechowe poprawiają twoją regenerację, która jest niezbędna do wyścigu, uspokajając twój centralny system nerwowy i dając ci poczucie spokoju i wolności, zarówno w twoim ciele, jak i psychice. Joga wykonuje dobrą robotę wskazując na brak równowagi, który może wskazywać na kontuzję. Na przykład, jest wielu biegaczy, którzy skarżą się na ból kolana, ale podczas zajęć jogi mogą stwierdzić, że ból pochodzi z napięcia lub braku równowagi w biodrze. 

Oto 3 ćwiczenia, które sprawią, że będziesz wolny od kontuzji, szybki i zwinny. Możesz korzystnie wykonywać następujące ćwiczenia po biegu jako optymalne rozciąganie:

Ćwiczenie 1: Skłon tułowia w przód stojąc

Stań w odległości między stopami równej szerokości bioder. Zegnij kolana do tego stopnia, by móc oprzeć palce na ziemi. Niech twoja głowa zwisa. Wessij pępek do środka i do góry, następnie spleć palce za pośladkami, tak aby łopatki spotkały się z plecami - odsuń dłonie od kości ogonowej i wyciągnij ramiona i ręce w kierunku nieba, być może trochę poza głowę, tak aby przód ramion szukał z dala od uszu.

Ćwiczenie 2: Rozciąganie biegacza (siedząc)

Wyciągnij przednią nogę przed siebie. Drugie kolano pozostaje na ziemi. Palce przedniej stopy skierowane są ku górze, a pięta jest aktywnie wciskana w podłoże i do siebie, dzięki czemu kość udowa wraca do panewki stawu biodrowego - można to odczuć jako aktywne rozciąganie w tylnej części rozciąganej nogi. Możesz mieć lekko ugięte przednie kolano, pod warunkiem, że aktywnie wciskasz piętę w dół i do siebie. Połóż czubki palców na ziemi po obu stronach przedniej nogi. Zaokrąglij górną część pleców i pozwól głowie zwisać, patrząc w dół na ziemię. Przytrzymaj rozciąganie przez 5-10 wdechów i wydechów.

Ćwiczenie 3: Rozciąganie hantli w leżeniu

Połóż się na plecach z wyciągniętymi nogami. Ściśnij prawe kolano, a lewe pozostaw na ziemi z uniesioną stopą i palcami skierowanymi do góry. Na wydechu wyciągnij prawą nogę w górę, ugnij stopę i rozstaw palce. Spleć palce na tylnej części prawego uda. Wepchnij dłonie w kierunku uda tak mocno, jak aktywnie odpychasz udo od dłoni w kierunku drugiej stopy. Przytrzymaj rozciąganie przez 10 pełnych, spokojnych oddechów, rozluźniając ramiona i twarz. Na wydechu opuść nogę w dół do pozycji równoległej z drugą nogą. Przejdź na drugą stronę. 

Te ćwiczenia zostały zaprojektowane specjalnie dla biegaczy. Po wykonaniu tych ćwiczeń poczujesz lekkość w ciele podczas biegu. Jednocześnie pożegnasz się ze sztywnością i staniesz się szczęśliwszym biegaczem.

Wykonuj te ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu po biegu, kiedy Twoje ciało jest rozgrzane. Ćwiczenia mogą być wykonywane przez każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania. 

 

Mamy nadzieję, że wykorzystasz te ćwiczenia, aby wzmocnić swoje bieganie.