Utrzymuj swoje ciało w zdrowiu przez całe życie - Jedz młodziej

Jeśli czujesz, że Twoje ciało wygląda starzej niż Twój wiek, nie martw się. Może właśnie nadszedł czas, aby zaktualizować swoje nawyki żywieniowe i senne. Możesz w końcu wyglądać młodziej niż jesteś w rzeczywistości, jeśli będziesz traktować swoje ciało właściwie.

W teorii, większość naszego ciała ma tylko 7-10 lat. Miliardy komórek, z których zbudowane jest ciało, są nieustannie wymieniane. Niektóre komórki są wymieniane co minutę, inne co godzinę, a jeszcze inne co miesiąc. Najstarsze komórki, które posiadamy, takie jak te w naszych kościach, są wymieniane co 10 lat. Jeśli komórki w naszym ciele stale się regenerują, możemy się zastanawiać, dlaczego nasze ciała starzeją się z wiekiem. Jeśli komórki nigdy nie starzeją się o więcej niż 10 lat, powinniśmy wyglądać młodo i pięknie przez całe życie. A kto nie marzy o skórze tak miękkiej jak u 10-letniego dziecka?

Niestety, może minąć jeszcze wiele czasu, zanim badania znajdą ostateczną odpowiedź na pytanie, jak możemy pozostać wiecznie młodzi. Do tego czasu musimy zaakceptować fakt, że nasze ciała będą się naturalnie starzeć, ponieważ stajemy się mniej zdolni do metabolizowania składników odżywczych w naszych organizmach. I mniej zdolne do wykorzystania składników odżywczych, witamin i minerałów, które otrzymujemy z naszej diety, tym starsze się starzejemy.

Marzenie o wiecznej młodości może wcale nie być takie atrakcyjne. Ale młody i świeży wygląd jest nadal pożądany i możliwy do osiągnięcia dla większości z nas. Rzeczywiście, istnieje wyraźna różnica między posiadaniem suchych i pozbawionych życia włosów, paznokci, które się łamią, suchej, szarej i być może pokrytej plamami skóry oraz zmarszczek, które sprawiają, że wyglądamy starzej i jesteśmy bardziej zmęczeni, a posiadaniem lśniących i zdrowych włosów, mocnych paznokci i miękkiej, złotej skóry, które sprawiają, że wyglądamy młodo i świeżo. A dobrą rzeczą jest to, że jest wiele, co możemy zrobić, aby zachować nasz wygląd młody i piękny.

Kolagen
Kolagen jest substancją, która utrzymuje ciało razem i może być porównany do rodzaju kleju. Cała nasza tkanka łączna składa się z kolagenu, w tym nasza skóra, tkanka kostna i chrząstka. Z wiekiem zawartość kolagenu w naszej skórze zmniejsza się i traci ona swoją elastyczność. Kiedy kolagen skóry ulega uszkodzeniu, powstają zmarszczki. Małe zmarszczki wokół oczu są zawsze znakiem, że skóra została uszkodzona przez słońce, niewłaściwe jedzenie, brak płynów i zbyt mało snu.

W walce ze zmarszczkami dobrze sprawdza się suplementacja naturalnych flawonoidów (naturalnych substancji występujących głównie w pokarmach roślinnych). Jedną z głównych ról flawonoidów jest ochrona kolagenu i pomoc w odbudowie zniszczonego kolagenu. Flawonoidy i witamina C ściśle ze sobą współpracują, więc suplementacja tego składnika również będzie korzystna. Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o swoją skórę, dobrym pomysłem może być oczyszczanie skóry każdej nocy, a także stosowanie dobrego kremu na dzień, na noc i pod oczy. Maseczka nawilżająca raz w tygodniu pomoże również utrzymać skórę w świeżości.

Piękny sen
To słowo jest właściwe, bo rzeczywiście możemy spać pięknie. Kiedy śpimy w nocy, uwalniamy hormon melatoninę, który działa jak hormon regulacyjny. Melatonina pomaga obniżyć temperaturę i funkcje organizmu w nocy, a tym samym przyczynia się do spowolnienia procesu starzenia się naszych komórek i narządów. Jednak działanie melatoniny występuje tylko wtedy, gdy przed snem nie spożywamy nikotyny, alkoholu i dużego posiłku. 8 godzin pięknego snu każdej nocy jest skuteczne w walce ze zmarszczkami i rozpadem ciała. 

Omega 3-6-9
W ogólnym ujęciu, ważne jest, aby dostarczyć wystarczającą ilość niezbędnych kwasów tłuszczowych, które można znaleźć w tłustych rybach lub olejach rybnych, awokado, orzechach i migdałach oraz olejach roślinnych. Niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych często objawia się suchością skóry i stawów. Sucha, twarda skóra, która łatwo pęka, zwłaszcza na dłoniach, oraz suche paznokcie, które łatwo się łamią, to znak, że nie otrzymujesz wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych. Nieczysta skóra, wypryski i modzele są również oznaką niedoboru kwasów tłuszczowych w organizmie. Jeśli nie radzisz sobie z jedzeniem produktów zawierających kwasy tłuszczowe, powinieneś przyjmować suplementy w postaci olejów.

GLA
GLA jest również niezbędnym kwasem tłuszczowym, który pomaga utrzymać gładką i elastyczną skórę. GLA działa jak wewnętrzny krem, który zmiękcza skórę. GLA przeciwdziała stanom zapalnym i jest również z powodzeniem stosowany przy problemach skórnych, takich jak egzema i łuszczyca. GLA jest najczęściej pozyskiwany z rośliny psiankowatej, która jest najlepszym źródłem GLA. Naturalnie wytwarzamy GLA w naszym organizmie, ale jego produkcja jest osłabiana m.in. przez nikotynę, alkohol, leki i tłuszcze nasycone.

Ruch i świeże powietrze
Jednym z największych prezentów, jaki możesz dać sobie i swojemu wyglądowi, jest codzienne wychodzenie na świeże powietrze. Codzienne 30-60 minut szybkiego marszu lub biegania przyniesie korzyści zarówno Twojej skórze, jak i całemu ciału. Dodatkowo powinieneś trenować siłowo co tydzień, aby zbudować i utrzymać masę mięśniową. Można to łatwo zrobić poprzez trening w domu. Jeśli potrzebujesz inspiracji do swojego szkolenia, zawsze zapraszamy do kontaktu z nami na Apuls.

Trening siłowy napina skórę i mięśnie oraz zapewnia lepszą postawę. Od 25 roku życia, wraz z wiekiem, masa mięśniowa będzie naturalnie maleć. Dlatego ważne jest, abyś ćwiczył przez całe życie, aby utrzymać masę mięśniową.

Miedź
Elastyczność Twoich tkanek jest również związana z miedzią. Kiedy tkanki mięśni i skóry zaczynają wiotczeć, jest to oznaką niedoboru miedzi. Opadające powieki, obwisła skóra na twarzy, policzkach i podwójne podbródki mogą być często korygowane przez suplementację miedzią. To samo dotyczy włosów suchych, rozdwajających się na końcach. Zaburzenia takie jak żylaki są często również oznakami niedoboru miedzi. Kiedy struktura kolagenowa ścian tętnic traci swoją elastyczność, sztywnieją i to właśnie nazywamy żylakami. Twarde żylaki mogą być zmiękczone ponownie i odzyskać swoją elastyczność poprzez przyjmowanie miedzi. Dobrym źródłem miedzi jest wątroba i inne jelita. Należy jednak zawsze kupować wątrobę ekologiczną, ponieważ wątroba jest organem oczyszczającym i dlatego zawiera produkty odpadowe, które zwierzę spożywa.

Selen
Jeśli jesteś zapalonym wielbicielem słońca, powinieneś upewnić się, że zażywasz suplement selenu. Selen, ważny minerał i bardzo silny antyoksydant, zapewnia bardzo silną obronę komórkową i wraz z witaminą E chroni przed niszczeniem komórek przez wolne rodniki. Jedną z najważniejszych ról selenu jest odtwarzanie uszkodzonego DNA. Funkcja ta jest szczególnie ważna dla zapalonych miłośników słońca, którzy ryzykują uszkodzenia skóry, a w najgorszym przypadku raka skóry. Objawami niedoboru selenu są brązowe plamy wątrobowe (plamy starcze) na skórze. Brązowe plamy to uszkodzenia, które powstają, gdy wolne rodniki atakują komórki. Atak dotyka najpierw narządów wewnętrznych, takich jak serce, mózg i wątroba, a później objawia się jako tzw. plamy wątrobowe na skórze. Dobrym źródłem selenu są ryby i owoce morza.