Zachowaj spokój i żyj dłużej

Zachowaj spokój i żyj dłużej

>

Ludzie, którzy są aktywni fizycznie, spokojni, rozważni i dobrzy w zarządzaniu swoim codziennym życiem, żyją dłużej niż ci, którzy mają mniej pozytywne osobowości nękane przez nerwowość, złość lub niepokój.

To jest wniosek badaczy oparty na 50 latach obserwacji amerykańskich mężczyzn i kobiet. Dążenie do stabilności emocjonalnej oraz sumienny i aktywny tryb życia mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób, zwiększenia zadowolenia z życia, a co najważniejsze, znacząco zwiększyć długowieczność.

Badania prowadzone są przez naukowców z National Institute on Aging USA, którzy oceniali cechy osobowości w sumie 2,459 ogólnie zdrowych ludzi, którzy zapisali się do 1958 Baltimore Longitudinal Study of Aging.

Dane te, zebrane od uczestników (którzy w tym czasie mieli od 17 do 98 lat), stały się podstawą do porównania specyficznych cech osobowości i długowieczności 943 uczestników badania, którzy zmarli w ciągu 50-letniego okresu badania.

Mężczyźni i kobiety, którzy byli ponadprzeciętni pod względem, między innymi, ogólnej aktywności i stabilności emocjonalnej, zazwyczaj żyli o 2-3 lata dłużej niż ci, którzy byli poniżej średniej mierzonej na tych samych parametrach.

Źródło: Psychosomatic Medicine