Zoptymalizuj swoje zdrowie dzięki śmiechowi

Od blogera: Henriette Laugesen

Humor demonstruje zarówno nadmiar, jak i powagę. Ponadto, śmiech zapewnia zdrowie, zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne. Tak więc, nawet w czasach kryzysu, istnieją tylko dobre powody, aby znaleźć uśmiech. Zmartwienia, w przeciwieństwie do śmiechu, nie przynoszą nic dobrego.

Światło usuwa zmartwienia
Kiedy my, ludzie, naciągamy uśmiechnięte kokardki i wydajemy bulgoczące dźwięki, mamy do czynienia z życiem i jego krętym torem przeszkód. Humor w rzeczywistości zapewnia ujście dla zmartwień. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez jednego z badaczy humoru. Za pomocą humoru pozbywamy się zarówno negatywnych, jak i pozytywnych energii, które gromadzą się w organizmie. Poprzez śmiech doznajemy ulgi i uwolnienia od niego.

Co się dzieje, gdy się śmiejemy
Humor i śmiech mają pozytywny wpływ zarówno na ciało, jak i na mózg. Są trzy rzeczy, które szczególnie wyróżniają się w badaniach nad humorem i śmiechem. Kiedy się śmiejemy, uwalniane są duże ilości substancji zwanej immunoglobuliną. Wzmacnia układ odpornościowy i działa jak przeciwciało przeciwko infekcjom w organizmie. Śmiech powoduje, że w organizmie uwalniane są endorfiny. Mają one działanie uśmierzające ból w organizmie. Ponadto, dodają energii i pozostawiają uczucie pragnienia i sukcesu. Ostatnią substancją, którą uwalnia organizm jest serotonina. Jest to substancja znajdująca się w pigułkach szczęścia. To sprawia, że jesteś naturalnie zadowolony z życia.

Humor usuwa samotność
Samotność, niska samoocena i brak poczucia humoru to czynniki wzajemnie ze sobą powiązane. Badania wykazują. Humor sygnalizuje, że chcesz przebywać z innymi. Sygnalizuje innym, że jesteś otwarty na podejście i związek oraz że chcesz dzielić się swoją radością życia z innymi. Kiedy śmiejesz się z innymi, poprawiają się twoje relacje społeczne, a ty stajesz się zdrowszy. Nie ma więc powodu, by nie uwolnić tego dobrego humoru i towarzyszącego mu śmiechu.