Suplementy diety

Suplement diety może zawierać wiele różnych składników. Niektóre z nich to witaminy i minerały, podczas gdy inne występują w postaci aminokwasów, białek, kwasów tłuszczowych i tak dalej. Oczywiście, jest możliwe, aby uzyskać zalecane i niezbędne składniki odżywcze, jak powyżej poprzez przemyślane zdrowe i zróżnicowane diety, ale może to być duże wyzwanie, aby być precyzyjne i trafić w znak nawet dla najlepszych. Dlatego właśnie suplementy są jasnym i wygodnym sposobem na upewnienie się, że otrzymujesz dokładnie te składniki odżywcze, których potrzebujesz, ponieważ są one dostarczane w formie zalecanej dawki lub z instrukcją, ile należy przyjmować dziennie lub tygodniowo. W Danii istnieje szereg przepisów dotyczących minimalnej i maksymalnej zawartości witamin w suplementach diety, dzięki czemu możemy być pewni, że nie otrzymujemy ani za dużo, ani za mało różnych składników odżywczych.

Czytaj więcej
Kryteria sortowania:

Co to jest suplement diety?

Suplement diety jest definiowany jako składnik odżywczy, który ma działanie fizjologiczne lub odżywcze. Celem przyjmowania suplementów jest uzupełnienie codziennej diety, tak aby uzyskać jak najwięcej korzyści z np. ćwiczeń fizycznych. suplementy diety  

Dlaczego warto przyjmować suplementy?

Kiedy ćwiczysz, niszczysz strukturę swoich mięśni. Wtedy mięśnie naturalnie się odbudowują, a nowa struktura mięśniowa będzie jeszcze silniejsza niż poprzednia. Ważne jest, aby mięśnie otrzymały niezbędny "budulec", aby mogły zostać przebudowane w coś lepszego. Jeśli organizm nie ma do dyspozycji niezbędnych "budulców", nie osiągniesz wzmocnienia struktury mięśni, a Twój trening pójdzie na marne.

"Budulcem" do budowy mięśni są białka. Jeśli nie masz 100% kontroli nad swoją dietą i dlatego nie jesteś pewien, czy otrzymujesz wystarczającą ilość białka. Następnie należy uzupełnić trening o suplement, aby uzyskać maksymalne korzyści z treningu.

Nie tylko podczas treningu siłowego powinieneś uzupełniać swoją dietę o suplementy diety Jeśli aktywnie ćwiczysz, np. biegasz, jeździsz na rowerze lub uprawiasz podobne sporty, istnieje wiele korzyści z uzupełnienia Twojej diety o suplement diety

Jeśli masz wątpliwości, jaki suplement diety powinieneś wybrać lub jak uzupełnić nim swoją dietę, zawsze zapraszamy do kontaktu z nami w Apuls.dk. Mamy mnóstwo świetnych pomysłów na przepisy itp., którymi chętnie się z Tobą podzielimy.

Suplementy diety nie są przeznaczone do zastąpienia diety, ale do uzupełnienia jej o dodatkowe składniki odżywcze, których potrzebujesz. Suplementy występują w wielu formach i kształtach, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: ich celem jest wywołanie pozytywnego efektu fizjologicznego lub odżywczego.

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety mogą być przebrane za wiele rzeczy, na przykład za proszki, pigułki, tabletki, oleje, płyny i tak dalej. Jest wielu, którzy uważają, że suplementy są nienaturalne dla organizmu i że należy czerpać witaminy i minerały tylko z "prawdziwej żywności". Jednak prawie wszystkie suplementy są opracowane z "prawdziwej" żywności, na przykład w postaci ryżu, korzenia żeń-szenia, mleka krowiego, konopi i tak dalej. Jeśli nasze suplementy pochodzą z naturalnej żywności, nie musimy się martwić, że są one szkodliwe, o ile spożywamy ich odpowiednią ilość. 

Czy suplementy diety w ogóle działają?

Niestety, istnieje wiele firm, które sprzedają czyste oszustwo w dziedzinie suplementów diety, i zawsze należy dokładnie przeczytać o produkcie, który Cię interesuje, zanim go kupisz. Czyste oszustwo i zwodnicze kampanie są wszędzie, z przykładami szybkich diet cud i większych piersi niekoniecznie zawsze zawarte, nawet jeśli może to być opisane. Na szczęście, istnieje wiele dobrych, jakościowych suplementów, które badania i niezliczone badania udowodniły, że działają. W apuls.dk oferujemy tylko te suplementy, o których wiemy, że działają. Istnieją suplementy dla wielu różnych potrzeb, ale czy potrzebujesz energii, przyrostu masy ciała czy szybszego wzrostu mięśni, istnieją skuteczne i prozdrowotne suplementy dla Ciebie.

Witaminy i minerały w suplementach diety

Witaminy i minerały to dwa ważne elementy, które utrzymują nas w zdrowiu. Są one wzajemnie powiązane i pomagają sobie nawzajem. Witaminy biorą udział w wielu procesach życiowych organizmu, podczas gdy minerały albo pomagają witaminom w funkcjonowaniu, albo same stanowią podstawowe składniki budulcowe organizmu. System nerwowy organizmu lub równowaga płynów, na przykład, nie funkcjonowałby optymalnie bez witamin i minerałów.

Kto powinien przyjmować suplementy?

Istnieje niezliczona ilość różnych powodów i celów, dla których ludzie przyjmują suplementy. Narodowa Rada Zdrowia posiada wiele wskazówek dietetycznych, które nie obejmują suplementów, ale niestety są one bardzo uogólniające i odnoszą się tylko do przeciętnego Duńczyka. Dlatego porady te mogą nie dotyczyć kogoś, kto dużo ćwiczy, musi przybrać na wadze lub ma problemy z koncentracją. Jednym z najbardziej popularnych powodów, jak wiesz, jest oczywiście, aby uzyskać większe mięśnie, stać się silniejszym i poprawić wyniki treningu, ale może to być również, jeśli chcesz przybrać na wadze, mieć wyższy poziom energii, zmniejszyć czas regeneracji lub zapobiec komplikacjom w kości, serca lub przepływu krwi.

Istnieje kilka suplementów, które zapobiegają osteoporozie, chorobom układu krążenia oraz problemom z przepływem i jakością krwi. Zawsze zaleca się, aby osoby trenujące siłowo otrzymywały dodatkowe białko, ponieważ jest ono potrzebne organizmowi po ciężkim treningu siłowym. Jednak to może być trudne do zrobienia dokładnie i prawdopodobnie wyłącznie z jednej "normalnej" diety w zakresie żywności, dlatego tak wielu sportowców skorzystać z wielu różnych odmian proszków białkowych. Jednakże zaleca się również, na przykład, aby weganie przyjmowali suplementy witaminy B12, osoby o ciemnej karnacji przyjmowały suplementy witaminy D, a osoby starsze spożywające małe ilości pokarmu przyjmowały suplementy wielowitaminowe.

Trening siłowy z suplementami

Suplementy diety mają szczególne wzięcie w świecie treningu siłowego, i to nie bez powodu. Podczas treningu organizm potrzebuje dodatkowego odżywienia i większej ilości białka, dlatego też proszki proteinowe są szczególnie popularne. Tutaj możesz otrzymać odpowiednią dawkę białka, w odpowiednim czasie. Badania wykazały nawet, że można uzyskać znacznie lepsze wyniki w treningu siłowym, jeśli przyjmuje się białko bezpośrednio po treningu, zamiast przyjmować je rano i wieczorem. Dzieje się tak dlatego, że w tym czasie organizm jest znacznie bardziej podatny na przyjęcie tych składników odżywczych. Jednak trudno jest zabrać ze sobą na siłownię swój wieczorny posiłek, dlatego wiele osób sięga po koktajle proteinowe i inne produkty bogate w białko.

Jeśli z białkiem spożywasz również węglowodany, to bardzo optymalizujesz wchłanianie. Białko w proszku występuje w wielu formach, takich jak białko serwatkowe, serwatkowe, ryżowe, sojowe, konopne i ryżowe. Oprócz białka w proszku, kreatyna i odżywki na masę są często stosowane w treningu siłowym. Kreatyna pomaga wzmocnić mięśnie, jednocześnie skracając czas regeneracji. Kreatyna działa trochę jak magazyn energii, którą można wykorzystać do aktywności w krótkim okresie czasu, dlatego jest bardzo dobra do treningu siłowego, ale mniej do długotrwałego treningu cardio. Należy jednak pamiętać, że kreatyna jest substancją wiążącą wodę i dlatego może powodować przyrost masy ciała, gdy dopiero zaczynamy ją stosować. Weight gainer jest używany do celowego przyrostu masy ciała. Zazwyczaj dostajesz 400 kalorii na 100 gramów gainera, ale to nie są puste kalorie, jak również 40 gramów białka na górze tego.

Najpopularniejsze rodzaje suplementów diety

W uzupełnieniu do wcześniej wymienionych popularnych suplementów, takich jak białko w proszku, kreatyna i gainer wagi, istnieje jeszcze kilka innych popularnych suplementów na rynku. Kofeina jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów energetyzujących, ponieważ zapewnia szybki zastrzyk energii, kiedy jej potrzebujesz. Większość kofeiny jest pozyskiwana z rośliny guarana i jest dostępna w postaci proszku, pigułek lub tabletek. Żeń-szeń jest również popularnym źródłem energii. Żeń-szeń jest azjatycką rośliną znaną ze swoich właściwości w zakresie poziomu energii, koncentracji, dobrego samopoczucia i nie tylko. Ten suplement diety jest również dostępny w różnych formach, takich jak tabletki, proszek lub nawet cały korzeń żeń-szenia. Innym popularnym suplementem diety są aminokwasy. Podczas spożywania białka, organizm rozkłada je na aminokwasy. Te aminokwasy są transportowane po całym organizmie i są tym, co buduje mięśnie i tkanki.

Bardzo popularnym sposobem spożywania aminokwasów jest aminokwas BCAA zmieszany w orzeźwiającym napoju. Nie można również zapomnieć o oleju rybnym, który pomaga utrzymać równowagę pomiędzy tłuszczami nasyconymi i nienasyconymi. Jest to konieczne dla ludzi, aby uzyskać zarówno, ale bez suplementów mamy tendencję do uzyskania zbyt dużo tłuszczów nasyconych i zbyt mało nienasyconych, tworząc niezdrową równowagę kwasów tłuszczowych. Ten nienasycony tłuszcz można uzyskać po prostu poprzez kapsułki z olejem rybim. Olej z ryb pomaga również w treningu siłowym, ponieważ działa jak smar dla stawów.

Zagrożenia związane z przyjmowaniem suplementów diety

Większość suplementów sprzedawanych obecnie w Danii jest pozbawiona wielu skutków ubocznych, jeśli stan Twojego zdrowia jest normalny i stabilny, ale zawsze zaleca się stosowanie ich z szacunkiem. Nigdy nie należy przyjmować więcej niż zalecana dawka, podana na opakowaniu lub zalecona przez lekarza, chociaż może minąć wiele czasu zanim wystąpią skutki uboczne dużych dawek. Ponadto należy bardzo uważać na interakcje suplementów diety z lekami i innymi środkami farmakologicznymi, ponieważ suplementy mogą dawać lekom zwiększone lub zmniejszone działanie, w zależności od tego, czego się oczekuje. W razie wątpliwości zawsze pytaj swojego lekarza lub odwiedź stronę www.interaktionsdatabasen.dk.

Nie jest to konieczność, ale pomocna dłoń

Przyjmowanie suplementów nie jest w żadnym wypadku koniecznością, ale wiąże się z nim wiele korzyści, zarówno od strony praktycznej, jak i bezpieczeństwa, ponieważ pozwala uzyskać dokładnie te składniki odżywcze, których potrzebujesz. Według netdoktor.dk, 56 f mężczyzn w Danii przyjmuje suplementy, podczas gdy kobiety stanowią 64%. Większość sportowców korzysta obecnie z suplementów, ponieważ jest to pomocna dłoń na drodze do lepszych wyników. Prawie wszyscy elitarni sportowcy używają jakiejś formy suplementu, ale staje się to również coraz bardziej powszechne wśród zwykłych entuzjastów treningu. Bez względu na to, czy chcesz zoptymalizować swój trening, czy też chcesz mieć pewność, że dostarczasz sobie więcej niezbędnych witamin, z pewnością znajdziesz produkt odpowiadający Twoim potrzebom. Tak długo, jak upewnisz się, że używasz dobrze przebadanych produktów, możesz łatwo uzyskać optymalną kombinację składników odżywczych naturalnie dzięki suplementom.